Sigara Yasağı

Bugün ilginç bir olay geldi başıma. Öğle yemeğindeydik, Ataşehir’de ufak bir alışveriş merkezinde.

Hesabı ödemeye gittiğimizde bir garsonla bir kızın arasında geçen dialoğa şahit olduk. Kız sigara içemediği için adama serzenişte bulunuyordu. Adam da gayet içten ve samimi bir şekilde:

– Hükümet sizi düşünerek çıkardı bu yasayı, ne yapsalar yaranamıyor adamlar.

diyerek takıldı kıza. Kız da:

– Böyle düşüneceklerse hiç düşünmesinler bi’ zahmet.

diyerek yanıt verdi adama.

Ben de sigara düşmanı olmayan ama sigara içerek başkalarının sağlığına zarar verme hakkını kendinde görenlere kıl olan birisi olarak lafa girme hakkını kendimde görüverdim bir anlık refleksle…

– Sizin için çıkarmadılar zaten…

İnsanları gruplandırmayı pek sevmem ama “Ticky” olarak tanımlayabileceğimiz bu kız arkadaşımız 7-8 gündür traş olmayan sakallı beni -hele bir de “siz, biz” olayına girmişken- görünce “karşı” taraftan olduğumu düşünmüş olacak ki  savaş baltalarını çıkarmaya hazırlanırcasına surat ifadesini değiştirdiğinde tekrar lafa girme ihtiyacı hissettim:

– “Biz”, yani sigara içmeyenler için…

Advertisements

3 thoughts on “Sigara Yasağı

  1. Sigara içmeyenler için sigara kokusunun ne kadar kötü olduğunu bilen biri olarak ve bunun dışında, üstünde “sigara içmek öldürür” diye bir uyarı yazan ürünü savunmanın hiçbir anlamını göremiyorum. Kendi seçimi olmadığı halde “pasif içici”lik nedeniyle zarar gören herkesin korunma altına almasına sevinmekten başka bir tepki verilemez bu yasağa.

    Geriye söylenen herşey saçmadır.

  2. sigara içmek de öldürür, entropi gereği içmemek de…
    Yasanın sigara içmeyenlerin haklarını korumadığını , Türkiye gerçeğine dayanmadığı, yeni bir baskı tipi ürettiğini (steril toplum ve uyumsuzlar) düşünüyorum.Duyduğunuz öfkenin pasif içiciliğe maruz bırakıldığınız zamanlardan kaynaklanan bir tepki olduğunu, gerçekçi bakarsanız bunun yeni bir baskı rejimi olduğunu görebileceğinize inanıyorum.
    Malum artık pasif içiciliğe maruz kalmayacaksınız, aksini yapmak suç, peki ya sigara içenler ne yapacak?Kapalı mekanların tavanlarını delemeyeceklerine göre, içmemeyi mi öğrenecekler?Neden yasa sigara içen kesime ve ticari işletmelere karşı bu şekilde geçti, neden o kadar uzlaşma talebine rağmen bir çözüm bulunmadı.Hükümetin sağlıklı vatandaşlar yetiştirme konusundaki kararlılığından ötürü mü?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s